“Sizler Beni Yargılayabilirsiniz Fakat Tarih Beni Aklayacak”

Güncelleme tarihi: 6 Mar 2019

Sokrates, Fidel Castro, Deniz Gezmiş, Adnan Menderes, Aziz Nesin, Hasan Polatkan ve daha birçok isim… Onlar; siyasetçi, yazar, düşünür ve öğrenci kimlikleriyle Türkiye ile dünya tarihine adını yazdıran isimler. Onlar, farklı zamanlarda yaşasalar da farklı ideolojilere sahip olsalar da ortak noktaları, daha iyi bir toplumsal düzen ile daha iyi bir gelecek istemeleriydi. Ve bir diğer ortak noktaları ise mahkeme salonlarında yaptıkları o cesur savunmalardı… İşte o savunmalar şimdi yazar Ömür Uzel'in derlemesiyle "Tarihe Geçen Savunmalar" kitabında bir arada…


Link >


Ömür Uzel, CRI TÜRK'te Irmak Hekimoğlu'nun hazırlayıp sunduğu Pano'ya konuk oldu ve "Tarihe Geçen Savunmalar" kitabını anlattı.
"Sizler beni yargılayabilirsiniz fakat tarih beni aklayacak"


Yazar Ömür Uzel, adını Türkiye ve dünya tarihine yazdıran on beş ismin savunmasını bir araya getirme kararını Fidel Castro'nun savunmasını okuduktan sonra aldığını söyledi. Uzel, Castro'nun savunmasında ifade ettiği "Sayın Yargıçlar, sizler beni yargılayabilirsiniz fakat tarih beni aklayacak" cümlesinin bir mahkeme salonunda söylenen çok önemli ve cesur bir cümle olduğuna dikkat çekerek buna benzer başka hangi savunmaların olduğunu araştırarak işe başladığını dile getirdi.


"Sokrates ve Aziz Nesin'in savunmaları arasında çağ farkı dışında başka bir fark göremiyorum"


Uzel, tüm savunmalara bakıldığında tarihin gerçekten tekerrürden ibaret olduğunu belirterek Sokrates ve Aziz Nesin'e yöneltilen suçlamalardan söz etti. Sokrates'in, devletin tanrılarını yok saydığı ve gençleri kötü yola düşürdüğü gerekçesiyle suçlandığını anlatan Uzel, "Günümüze en yakın örneklerden biri, Aziz Nesin'in savunması. Nesin, Aydınlar Dilekçesi'ni hazırlamak ve imzalamakla Kenan Evren tarafından vatan haini ilan edildi. Nesin ve arkadaşlarının 'vatan haini' diye suçlanması ile Sokrates'e yöneltilen suçlama arasında çağ farkı dışında bir fark göremiyorum." ifadelerini kullandı. 


"Sadece kendileri için değil senin, benim, bizim geleceğimiz için mücadele vermiş insanlar"


Ömür Uzel, kitaptaki isimlerin amaçlarından ve savunmalarının ortak noktasından da söz etti. Farklı çağlarda yaşamış bu on beş ismin ortak amacının daha iyi bir toplumsal düzen olduğunu vurgulayan Uzel, " Bu insanların ortak noktası, sadece kendilerinin değil senin, benim, bizim çocuklarımızın geleceği için mücadele vermiş olması. Onların, daha iyi bir düzen daha iyi bir gelecek talepleri var. Savunmalara baktığımızda bunu görüyoruz." diye konuştu.


"Deniz Gezmiş'in de Adnan Menderes'in de savunması var"


Yazar Ömür Uzel, "Tarihe Geçen Savunmalar" için dört aylık bir hazırlık yaptığını ve savunmaların orijinal metinlerini inceleyip, sadeleştirdikten sonra savunmaları bir araya getirdiğini belirtti. Kitabı hazırlarken en önem verdiği noktanın "objektiflik" olduğuna da dikkat çeken Uzel, " Kitaba baktığınızda 68 Kuşağı dediğimiz o kuşağı oluşturan Deniz Gezmiş'in de dönemin Demokrat Parti lideri Adnan Menderes'in de savunması var" dedi.


Haber/Röportaj: Irmak Hekimoğlu